[ [ e / p / m / re / hw / sw / hm / r ] b ]

Catalog (/e/)

Sort by: Image size:
R: 0 / I: 0

Mikroskop Mantis Elite

Pořídil jsem poměrně levně Kudlanku vyřazenou z fabriky. Bohužel se válela docela dlouho ve skladu kde se stačila trochu dojebat. Byla tam vylomená hřídel revolveru na objektivy co byla z plastu. Ani se tomu nedivím - mikroskop byl osazen x10 a x20 skly které zrovna málo neváží a urvalo se to zřejmě při manipulaci. Hřídel jsem nechal vyrobit na soustruhu (viz výkres), vlepil pomocí epoxydu 3M DP490 a ještě zajistil 2,5mm ocelovou oskou, která se akorát vešla do vybrání v plastu.

Dále mi bylo řečeno, že přes mikroskop šlo naposledy blbě vidět. To bylo zřejmě způsobeno zteřelým a rozpadlým gumovým dorazem, co ten turret drží v jedné nebo druhé poloze, takže objektiv byl vždy trochu mimo osu. Doraz jsem vyřezal nový ze silikonu podle zbytku toho původního co tam zůstal.

Nakonec jsem vyměnil ještě původní silicagel pod kulatou, gumovou krytkou co je vidět na fotce. Měl by se měnit pravidelně, jen manuál neříká, jak často. Stavbu nových a lepších světel popíšu v dalším postu.

Mnohé zajímá, jak ta věc funguje. Neměl jsem odvahu rozebírat ten svůj, ale někdo to již udělal na EEVblogu u jakési divné, přímé verze co někde koupil z druhé ruky:
https://www.eevblog.com/forum/repair/mantis-microscope-repairteardown/
Jsem rád, že se tomu člověku povedlo mikroskop opravit, nicméně nákres optické trasy má úplně špatně. Pro pochopení bude asi nejlepší se podívat do patentu US5477385. Beam splitter uprostřed slouží právě k rozdělení trasy na dva "okuláry", které jsou tvořeny kombinací zrcadel uvnitř a společné čočky v průzoru. Nastavení vzdálenosti očí natáčí jedno ze zrcadel. To, co seřizoval, je Amiciho prisma sloužící k otočení obrazu o 180 °, aby byl správně, a je na nákrese v patentu vyobrazena jen jako krychle pod číslem 20. Tímto by měla být veškerá černá magie, která se v tom ukrývá, objasněna.
R: 0 / I: 0

Fotky nějakých Class D zesů

1) Pascal U-PRO2;
2) vlastní výroba.
R: 1 / I: 3

Izolovaný Xilinx Parallel Cable III

Tak se mi povedlo odkouřit paralelní port v dokovačce. Musel jsem rozebrat celou tu šílenou věc a vyměnit v ní Super IO WPCN381U. I rozhodl jsem se proto vyrobit lepší programovací kabel na CPLDčka se kterým se mi to podruhé nestane - nový programátor vychází opět ze známého Parallel Cable III a je dovybaven magnetickou a opto izolací. Stavěl jsem jej z toho co bylo po ruce a neměl jsem žádný použitelný DC-DC měnič, takže jsem jej musel vyskládat z diskrétních součástek. Měnič typu Royer není nijak háklivý na hodnoty součástek, akorát vhodné je namotat trafo na feritové jádro které jde ostře do saturace. Říkal jsem si že odrušovací toroid z nějakého kabelu by mohl být ideální a namotal jsem to na něj. Doporučuju ale radši použít buď hotový DC-DC měnič nebo některý z i-coupler izolátorů který umí napájet druhou půlku.